Dzisiaj jest pt gru 19, 2014 7:25 pm

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość

witam,
to sa wymagania odnosnie dokumentow potrzebnych dla DSB:

Hello.

We refer to your e-mail regarding your request for permission to work as an electrician in Norway.

In order to get a permission to continue a profession as an electrician, if you have your education an practical experience from a country being a member of EU or EEA, you must send an application to Directorate for civil protection and emergency planning (DSB) in Norway.

The application could be send e-mail address: postmottak@dsb.no or to the postal address: Directorate for civil protection and emergency planning (DSB), Post Box 2014, NO-3103 Tønsberg, Norway

To be approved as an electrical skilled worker in Norway, your skills have to meet the requirements of the regulations relating to qualification of electrical professions and trades (fke) § 13, cf. § 17.

The evaluation of your qualifications is to be done in accordance with Directive 2005/36/EU. In general the requirement is more than 2 years of practice performing installation work after receiving the certificate of apprenticeship.

The applicant has to enclose the application following documentation:

CV, that describe biographical data, education and practical experience

Copy of school report,

Copy of certificate of apprenticeship, or authorisation,

Copy of references from current or former employers documenting relevant practical experience

Copy of passport

All copies shall be certified.

Both application and all enclosure must be translated into either Norwegian or English language by an officially approved translation company. Swedish and Danish appliers do not have to translate their documentation.

It is very important that all documentation asked for follow the application.

Best regards

THOR WINDELSTAD

Innleid Konsulent

Elektriske anlegg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DIREKTORATET FOR SAMFUNNSSIKKERHET OG BEREDSKAP (DSB) Rambergveien 9 Postboks 2014, 3103 Tønsberg

E-post Thor.Windelstad@dsb.no

postmottak@dsb.no

Telefon (+47) 33 41 26 75

Mobil (+47) 98 28 49 58

www.dsb.no

Witam,
poniżej podaje link do strony dsb.no, gdzie zapisane są wymagania dotyczące dokumentów jakie należy przedłożyć celem otrzymania uprawnień DSB,
http://www.dsb.no/no/toppmeny/English/Electrical-safety1/Foreign-electrical-skilled-workers/Electrical-skilled-worker/

Poniżej także treść tekstu:

In order to get a permission to continue a regulated profession as an electrical skilled worker in Norway, if you have your education and practical experience from a country being a member of EU or EEA, you must send an application to Directorate for civil protection and emergency planning (DSB) in Norway.

There is no application form available.

It is very important that the applicant specifies what kind of profession the electrical skilled worker is applying for permission to continue in Norway.

The application could be sent by e-mail to: postmottak@dsb.no or to the postal address: Directorate for civil protection and emergency planning (DSB), Post Box 2014, NO-3103 Tønsberg, Norway.

To be approved as an electrical skilled worker in Norway, your skills have to meet the requirements of the Norwegian regulations relating to qualification of electrical professions and trades (fke).

The evaluation of your qualifications is to be done in accordance with Directive 2005/36/EU. In general the requirement is more than 2 years of practice performing installation work after receiving the certificate of apprenticeship.

It is an advantage that the person applied for is able to speak, read and understand a Nordic language or at least English.

The applicant has to enclose the following documentation:

CV, that describes biographical data, education and practical experience
Copy of the original school report,
Copy of the original certificate of apprenticeship or certificate skilled worker
Copy of the original profession certificate, authorization or trade association certificate
Copy of the original references from current or former employers documenting relevant practical experience after receiving the certificate of apprenticeship.
Copy of passport

All copies shall be certified by notary public.

Both application and all enclosure must be translated into either Norwegian or English language by an officially approved translation company. Swedish and Danish appliers do not have to translate their documentation.

It is very important that all documentation asked for follow the application, the expended run time starts when documentation asked for is received by DSB.

Link, z którego można trafić na powyższy tekst, mówiący o wymaganiach dla elektryków spoza Norwegii, ale z UE.
http://www.dsb.no/en/toppmeny/English/Electrical-safety1/Foreign-electrical-skilled-workers/

Właśnie jestem na etapie załatwiania uprawnień DSB, więc opiszę co i jak robić, żeby je uzyskać.

Witam!
Mam pewne nurtujące mnie pytanie...
Czy może mi ktoś jednoznacznie odpowiedziec jak wyglądają norweskie uprawnienia DSB. Pytam ponieważ wysłałem wszystkie papiery zgodnie ze wskazówkami, spełniłem warunki i wymagania.
Dostałem jedynie ogólny papier z DSB ( pismo na kartce A4 ), że spełniam wymagane kryteria i że mogę wykonywac zawód elektryka na terenie Norwegii.
Czy to są uprawnienia DSB i z tym papierkiem mogę starac sie o pracę w zawodzie?
Jeżeli będzie potrzeba to wyśle scan dokumentu.

Dzięki za odp. Pozdr.

Oto scan: http://imageshack.us/f/16/scanpr.jpg/

Proszę niech wypowiedzą się osoby, które otrzymały DSB.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

eliotddz napisał(a):
Oto scan: http://imageshack.us/f/16/scanpr.jpg/

Proszę niech wypowiedzą się osoby, które otrzymały DSB.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.

przetłumacz informację zawartą na dokumencie a będziesz wiedział wszystko w temacie :)

Witam

moze ktoś powiedziec jak ma wyglądać aplikacja/wniosek ?

"Witam zwracam się z uprzejmą prośbą o nadanie mi uprawnień do wykonywania zawodu elektryk- elektroinstalator. Mam zamiar pracować jako elektryk w branży budowlanej. W załączniku znajdują się wszystkie wymagane dokumenty. "

tyle czy cos wiecej wypocic? niebardzo wiem co tu wiecej produkowac do urzedu jesli wogole trzeba, wogole chore jest ze samo podanie tez trzeba przez przysieglego tlumaczyc no ale jak sobie tam chcą...

w jakiej formie wysłać załączniki - jpg czy spiąć wszystkie w pdfie?

oryginały dokumentów też trzeba zeskanować i wysłać?

BTW: skad wzielo sie Wam ze niby 3lata pracy trzeba miec udokumentowane? na stronie DSb piszą o minimum 2ch...

Awatar użytkownika

Mozesz tak napisac: (mozliwe bledy, wiec lepiej niech ktos sprawdzi)

SØKNAD OM GODKJENNING AV FAGLIGE KVALIFIKASJONER PÅ GRUNNLAG AV
FAGUTDANNING OG YRKESERFARING FRA POLEN

Jeg søker med dette om å få godkjent mine faglige kvalifikasjoner på bakgrunn av
fagutdanning og yrkespraksis fra Polen for å kunne arbeide selvstendig med utforelse
og reparasjon av elektriske anlegg i Norge.

Vedlagt sender jeg bekreftede kopier og oversettelser av papirer som dokumenterer
min utdanning og yrkeserfaring.

Med vennlig hilsen

Dokumenty zeskanuj i wyslij jako zalacznik, plus podanie. Czy je spakujesz czy nie, nie ma roznicy. Wszystko droga elektroniczna, osobisce nie przyjmuja. Czas oczekiwania do 6 m.

Dzięki za odpowiedz, jednak wole wiedzieć co pisze i wybiorę wersje po angielsku:)

Wiem, że dokumenty mam zeskanować i wysłać, pytanie tylko jakie - czy Polskie oryginały tez skanować czy tylko tłumaczenia?

Tytuł: DSB

Czy ktoś może w ostatnim czasie załatwiał papiery DSB i jak długo czekał?

Tytuł: Re: DSB
Awatar użytkownika

również bez złośliwości!! - nie odbieraj tego personalnie, bo być może jestes pierwszy raz na forum - proponuję skorzystać z tego

search.php

będzie łatwiej, zdecydowanie!!

dowiedziałbys się wówczas, że czas oczekiwania jest uzależniony od wielu, wielu czynników...

Tytuł: Re: DSB

Jeszcze jedno pytanie!Czy jeżeli spełniasz wymogi i otrzymasz papiery DSB,czy informują wcześniej drogą mailową czy odrazu wysyłają na adres domowy?

DawidB napisał(a):
All copies shall be certified by notary public.

Czy to oznacza, że oprócz tłumacza przysięgłego dokumenty muszą być potwierdzone przez notariusza?

60thplace napisał(a):
Wiem, że dokumenty mam zeskanować i wysłać, pytanie tylko jakie - czy Polskie oryginały tez skanować czy tylko tłumaczenia?

Dołączam się do pytania poprzednika.

Ostatnie pytanie: Jeśli pracowałem kilka lat na "umowę-zlecenie" jako elektryk i wtedy firma nie wystawia świadectwa pracy -czy w takim wypadku starać się o jakieś zaświadczenie że tam pracowałem i/lub referencje?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna