Dzisiaj jest sob paź 25, 2014 9:39 pm

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 28  Następna
Autor Wiadomość
NICK 2011
Awatar użytkownika

Pochwał: 1
Kacpew22 a nie masz juz 2 klasy ujetej? Na pierwsza strone zerknij.

prezes1892- jak znajomy nie ma statusu pendler, to tylko moze sobie 10% odliczyc, jesli sie lapie , zadnych kosztow mieszkania nie moze(byloby za pieknie ) znajoma tez 10%, chyba ze lapie sie na pendler, to juz oni musza ci powiedziec.
Widze, ze cos lapiesz z podatkami , ale poczytaj sobie co mozna odliczac , co ze soba laczyc , a czego nie.

Nie odpowiadam na pw w temacie podatki.

NICK 2011
Awatar użytkownika

bizhub napisał(a):
Jeszcze ja na chwileczkę, wypełniłem sobie na brudno wg. waszych rad.
Proszę zerknijcie czy czegoś nie pokreciłem bo jak bedzie Ok to wysyłam.
KLIK

Jest ok , tylko ten minus przed liczba niepotrzebny.
1.5.7. pytaja w jakim jezyku chcesz otrzymywac od nich rozliczenia podatkowe-proponuje zaznaczyc

Awatar użytkownika

Lokalizacja: Ulica blotna Numer zachlapany Drugie pietro pod schodami
2ale2 Ja tutaj nic nie widze o 2 klasie.
Jest tylko ujeste minstefradrag , Barnepass , odsetki od kredytu i tyle.
Mysle ze skatte nie ujelo mi narazie 2 klasie poniewaz zona nie przebywala w Norge caly 2011 rok tylko od marca.

NICK 2011
Awatar użytkownika

A co masz napisane w gornym prawym rogu na pierwszej str. pod fødselsnummer?
Napisales , ze dostales karte podatkowa kl 2 , wiec jesli na rozliczeniu nie ma info, to powinnienes, dopisac w punkcie 5.0 , ze maja pomylkje bo tym masz przyznana klase 2 i tak chcesz byc rozliczony.
ps podaj jaka masz na 3 str wartosc przy Staten fellesskatt oraz Kommune og fylke podstawe i wyliczony obok podatek, to spr.

Awatar użytkownika

2ale2 napisał(a):
A co masz napisane w gornym prawym rogu na pierwszej str. pod fødselsnummer?
Napisales , ze dostales karte podatkowa kl 2 , wiec jesli na rozliczeniu nie ma info, to powinnienes, dopisac w punkcie 5.0 , ze maja pomylkje bo tym masz przyznana klase 2 i tak chcesz byc rozliczony.
ps podaj jaka masz na 3 str wartosc przy Staten fellesskatt oraz Kommune og fylke podstawe i wyliczony obok podatek, to spr.

Teraz juz rozumiem.Z tego wychodzi ze nie moge odpisac 2 klasy poniewaz juz jest przyznana tak mi sie wydaje.

2ale2 pod Fødselsnummer jest napisane Skatteklasse 2F i moj nr personaly i pod spodem Ektefelles fødselsnummer i nr. personalny mojej zony.Czyli 2 klasa jest juz chyba uwzgledniona :?:

Staten , fellesskatt 311708 skatt 31543
Kommune og fylke 311708 skatt 31319
Staten , toppskatt av personinnekt 395087 skatt 30817

NICK 2011
Awatar użytkownika

Tak masz przyznana 2F - to dla malzenstw , ktore razem sie rozliczaja, personfradrag przy 2 kl to 87 200
(311 708- 87 200) * 28%= 62 862

Awatar użytkownika

2ale2 napisał(a):
Tak masz przyznana 2F - to dla malzenstw , ktore razem sie rozliczaja, personfradrag przy 2 kl to 87 200
(311 708- 87 200) * 28%= 62 862

2ale2 mozesz jasniej :lol:
Oznacza to ze moge skozystac jedynie z 10% standardfradrag :?:

NICK 2011
Awatar użytkownika

Staten , fellesskatt 311708 skatt 31543
Kommune og fylke 311708 skatt 31319
(311 708- 87 200) * 28%= 62 862= 31 543+ 31 319- tak sie liczy
Jezeli nie przekroczyles czasu w poprzednich latach, to mozesz 10% brac :mrgreen:

Awatar użytkownika

Dzieki 2ale2 . Jestes niezastapiona.
Zaraz wchodze na altinn wpisuje 10% wysylam i czekam na przelew :lol:
Pani z biura ktore pomaga w rozliczeniach w Norge wprowadzila mnie w blad.
Wylozylem sprawe na tacy jak sytuacja wyglada tak jak Tobie , a Pani zaswiadczala mnie , ze ciagle moge odliczyc 2 klase + 10 %.
Nie bede mowil jakie to biuro nie chce robic im zlej opini.Wyobrazam sobie ile maja pytan teraz na temat podatku , a pomylic sie jest zecza ludzka.
Jeszcze raz dziekuje 2ale2 :wiwat:
Milej niedzieli :lol:

NICK 2011
Awatar użytkownika

Pamietaj , ze zona musi sie rozliczyc w Pl z tego dochodu co tam osiagnela.
A pani powiem tak zle ci nie powiedziala , bo mozesz przeciez mozesz miec i 2 kl i 10%, widzisz ile ja pytan zadalam zebys spr co masz w dokumentach? 2 kl juz masz ujeta , wiec sam musisz tylko wprowadzic , ze wnosisz o 10% odpisu i gra gitarka. (Ladnie zarabiasz :oops: masz jakis ekstra zawod?)

NICK 2011

prezes1892 napisał(a):
Witam serdecznie.

Zobowiązałem się do pomocy w przeprowadzeniu rozliczenia mojego znajomego i jego dziewczyny, ale wygląda na to, że jego przypadek mnie przerasta. W związku z tym proszę o pomoc, jeśli ktoś będzie łaskaw:)

Szukałem informacji we wszystkich 3 językach i nadal nie mogę powiedzieć, żebym wiedział, jak to zrobić, żeby mu nie narobić bałaganu. Oto jak sprawa wygląda:

- człowiek przez cały 2011 rok był zatrudniony w norweskiej firmie, w której w 2010 i 2009 roku pracował sezonowo, w związku z czym według mojego zrozumienia łapie się na 10% Standardfradrag

- jego zarobek brutto wynikający z LTO wynosi łącznie blisko 370.000 NOK

- przedstawił natomiast faktury za mieszkanie, które łącznie wynoszą 38.500 NOK w związku z czym chciałby być rozliczany na podstawie kosztów rzeczywistych

- nie dostarczył, ani nie wspominał mi o kosztach wyjazdów do Polski, ponadto nie ma żony ani dzieci, więc nie łapie się na 'pendlera' ani na II klasę

- kolejna komplikacja polega na tym, iż od marca do końca roku mieszkał w jednym mieszkaniu z dziewczyną, która również pracowała w firmie norweskiej i osiągnęła dochody na poziomie 275.000 NOK, mam ją oczywiście również rozliczyć, więc muszę to zrobić bez straty dla któregokolwiek z nich. Dziewczyna była w Norwegii po raz pierwszy, więc

MOJE PYTANIA/WĄTPLIWOŚCI SĄ NASTĘPUJĄCE:

- czy uzyskawszy status podatnika w Norwegii (bosatt skattemessig) w 2011 roku może nadal korzystać z 10%, jeśli taką opcję wybierzemy? (wydaje mi się że tak, ale chętnie przyjmę potwierdzenie w tej kwestii)

- która opcja rozliczenia: 10% czy koszty rzeczywiste będzie bardziej korzystna? (łączna wartość kosztów rzeczywistych nieznacznie przekracza wartość 10%, więc nie będzie dramatu, ale chcę zrobić to dobrze)

- kwestia natury zasadniczej chyba - czy bez statusu pendlera można rozliczać się na podstawie kosztów rzeczywistych?

- jeśli jego dziewczynę rozliczę na podstawie 10% Standardfradrag, urząd nie dojdzie do tego, że mieszkali pod jednym adresem i prawdopodobnie dzielili koszty, w związku z czym całość wydatków na mieszkanie mogę przypisać jemu - dobrze myślę?:)

Mam nadzieję, że jasno to przedstawiłem, mam nadzieję, że ktoś z Was będzie mi to w stanie równie zrozumiale wytłumaczyć:)

Pozdrawiam serdecznie.

nie podejmowalabym sie rozliczac kogos majac tak blade pojecie o systemie podatkowym w Norwegii jak Ty.
rozliczenie podatkowe to nie zabawa. jezeli odpiszesz im cos do czego nei maja prawa to moze sie zdarzyc,ze urzad naliczy kare w wysokosci 30% naliczonego podatku, ktorego chciales uniknac odpisujac cos co sie nie nalezy.
ile chlopak ma lat i ile razy byl w Polsce w 2011 roku?

cls napisał(a):
nie podejmowalabym sie rozliczac kogos majac tak blade pojecie o systemie podatkowym w Norwegii jak Ty.
rozliczenie podatkowe to nie zabawa. jezeli odpiszesz im cos do czego nei maja prawa to moze sie zdarzyc,ze urzad naliczy kare w wysokosci 30% naliczonego podatku, ktorego chciales uniknac odpisujac cos co sie nie nalezy.
ile chlopak ma lat i ile razy byl w Polsce w 2011 roku?

Hmm, czy ja wiem czy tak blade? Księgowym nie jestem i nie będę, ale sam mieszkam w Norwegii, sam też będę się rozliczać i jestem w stanie doczytać info na necie albo pogadać z urzędasem, co z resztą robię od wielu lat. Właśnie aby nie odpisywać czegoś nienależnego napisałem te konkretne pytania, według mnie - tak jak kolega pisał wcześniej - bez pendlera, na którego się nie łapie mój kolega - nie można odliczać kosztów mieszkania, bo to byłoby zbyt utopijne. Na marginesie ma 31 lat i nie wiem ile razy był w Polsce, jak napisałem.

Dzięki za ostrzeżenie, ale jeśli byłbyś w stanie pomóc mi odpowiedzią na konkretne pytania, będę bardziej zobowiazany. :)

pozdrawiam.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 28  Następna