Dzisiaj jest ndz wrz 21, 2014 6:05 pm

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 28  Następna
Autor Wiadomość

ok czyli podpunkt 3.2.7 sie zdadza?bo zmienili nazwe od ostatniego roku.przynajmniej w wersji angielskiej.

Anniken napisał(a):
Jezeli naliczyli Ci fradrag za caly rok, a nie przysluguje i nie poinformujesz o tym, to i tak sami do tego dojda, moze i za 2 lata, i wtedy beda Cie scigac i bedziesz zwracal z odsetkami, wiec tam bym raczej nie grala w ruletke :wink:

Faktycznie lepiej sobie czegoś takiego w papierach nie zostawiać. Ja co prawda raczej już nie będę dorabiał w Norwegii, ale smród może się ciągnąć bo pewnie na jakimś poziomie mają komunikację z polskimi urzędami.

Przez neta raczej tego nie załatwię, zwłaszcza że nie miałem konta w tym ichnim systemie.

Miał ktoś z was taką sytuację że wysyłał to zeznanie podatkowe z Polski listownie (za taką błahostką nie będę leciał do Norwegii)

No i wracając do pierwotnego pytania o to ile oddadzą/będzie do dopłaty (wiadomo z uwagi na naniesienie poprawki będzie to kwota nieaktualna) - ale czemu nie ma tej kwoty w papierach które mi przysłali tylko muszę liczyć to samemu...?

NICK 2011
Awatar użytkownika

Pochwał: 1
Mozesz papierowo, (a nawet chyba tylko taka opcja, przy d-numerze) , wyslij poleconym, zeby miec potwierdzenie , a w punkcie 5.0 dopisz swoj numer konta, jesli jest to polskie to dopisz iban , swfit wowczas dostaniesz zwrot bezposrednio na konto , a nie czekiem.
Urzad przysyla tak jakby propozycje rozliczenia, dlaczego takie wybrakowane? moze nie mieli wszystkich danych ? nie wiem, naszym obowiazkiem jest sprawdzic czy wszystko sie zgadza i w wrazie czego naniesc poprawki i ewentualne odliczenia.

Nie odpowiadam na pw w temacie podatki.

czy można za rok 2011 odliczyć dzienne diety dni razy 189kr?jesli tak to gdzie wpisać w punkcie 3.2.7? czy 5.0 bo nic innego nie znalazłem pasującego z góry dziekuje

To ja rozumiem że trzeba to sprawdzić, ale z tego co zrozumiałem to już przy tym wstępnym rozliczeniu powinni podać czy mam się nastawić na dodatkową kasę czy może na płacz i zgrzytanie zębami.

Naskrobałem do nich maila i zobaczymy czy mi coś sensownego odpiszą.

Dzięki za cierpliwość przy odpowiadaniu na tą cała masę pytań którymi Was zasypałem.

NICK 2011
Awatar użytkownika

3.2.7. Merkostnader til kost -dodatkowe wydatki, tak tutaj wpisuje sie koszt za tzw. wyzywienie
http://www.skatteetaten.no/pl/Internati ... jedajcych/

tak mysłałem dzieki za potwierdzenie

NICK 2011
Awatar użytkownika

Przepraszam z gory , jesli podalam jakas mylna informacje, staram sie wyczytac, wyszukac dobrze, ale moga zdarzyc sie i pomylki :wink:

Site Admin
Awatar użytkownika

Bletz napisał(a):
To ja rozumiem że trzeba to sprawdzić, ale z tego co zrozumiałem to już przy tym wstępnym rozliczeniu powinni podać czy mam się nastawić na dodatkową kasę czy może na płacz i zgrzytanie zębami.

Proponuje sprawdzic wrzucony kilka stron temu skan i porownac z tym, co dostales. Tam bylo wyjasniane, ze to standardowy dokument dla tych, ktorych rozlicza dopiero jesienia - zobacz, czy masz taki sam tekst na dokumencie, ktory dostales :)

edit: Przepraszam za wprowadzenie w blad, skany sa tutaj: viewtopic.php?f=15&t=21965
Sprawdz ten trzeci i porownaj z Twoim, czy wyglada tak samo.

NICK 2011
Awatar użytkownika

Pozwole sobie zacytowac wpis ze strony ATS ( inne firmy tez podaja takie info, ale ich reklamowac nie bede) http://www.pomoc-w-norwegii.com/rozlicz ... e-odliczen
cyt: "5. Druga klasa podatkowa
Każdy, kto ma małżonka, ktory zarobil poniżej 39 012 koron w roku 2011 w Polsce, ma prawo do drugiej klasy podatkowej. Osoba, która samotnie wychowuje dziecko ma również prawo do drugiej klasy podatkowej. Osoby żyjące w konkubinacie nie mają prawa do takiego rozliczenia, chyba, że jedna z tych osób samotnie wychowuje dziecko z poprzedniego małżeństwa. Druga klasa podatkowa zmniejsza kwotę podatku średnio o 10 000 koron. Dodatkowo odliczenie to można łączyć z każdym rodzajem odliczeń, np.można mieć status pendler i drugą klasę bądz skorzystać z 10% standardfradrag i mieć jednocześnie drugą klasę."
Mam pytanie gdzie znajde na stronie skatteetaten ten przepis dotyczacy 2 klasy i granicy dochodow 39 012 kr ?
Nie rozumiem tego, dlaczego taka granica i czy tylko dla osob-malzenstw , gdy jedno zarabia w Polsce ? gdzie ten przepis? i dlaczego nie wyzsza ta kwota ? :roll:

http://www.abcnyheter.no/skatt/faktainn ... atteklasse
ps.czy nie powinno byc sprostowane, ze gdy osoba ma dziecko wspolne w konkubinacie i rowniez dziecko z poprzedniegu zwiazku , niestety tez nie moze rozliczyc sie 2 klasie?

Site Admin
Awatar użytkownika

2ale2 napisał(a):

Mam pytanie gdzie znajde na stronie skatteetaten ten przepis dotyczacy 2 klasy i granicy dochodow 39 012 kr ?
Nie rozumiem tego, dlaczego taka granica i czy tylko dla osob-malzenstw , gdy jedno zarabia w Polsce ? gdzie ten przepis? i dlaczego nie wyzsza ta kwota ? :roll:

Evka, tutaj, pkt. 4.4:

http://www.skatteetaten.no/no/Bibliotek ... 41#x165641

Ta granica dochodow bedzie sie zmieniala z roku na rok (wzrastala) - i zawsze stanowi polowe podstawowej emerytury (grunnbeløp) w Norwegii.

2ale2 napisał(a):
http://www.abcnyheter.no/skatt/faktainn ... atteklasse
ps.czy nie powinno byc sprostowane, ze gdy osoba ma dziecko wspolne w konkubinacie i rowniez dziecko z poprzedniegu zwiazku , niestety tez nie moze rozliczyc sie 2 klasie?

Mozna, jezeli jest wspolne dziecko i jeden z partnerow otrzymuje rente, emeryture z ubezpieczen spolecznych, lub AFP - wtedy rozliczasz sie tak, jak malzonkowie, czyli wg tego, co jest korzystniejsze, razem lub osobno.

http://www.regjeringen.no/nb/dep/bld/ry ... ?id=415488

NICK 2011
Awatar użytkownika

Dzieki wielkie. :wiwat: :kwiat:
Duzo mi sie rozjasnilo pod sufitem, czyli jesli obydwoje malzonkowie mieszkaja w No, wowczas stosuje sie wytyczne z tabeli z linku jaki wczesniej podalam, a gdy jedno mieszka w Pl, wowczas ta granica 39 012kr obowiazuje za 2011.
A co do konkubinatu, zle sie sprecyzowalam , bo powinnam napisac zwiazek nieformalny- jako tako w Pl nie ma rejestracji konkubinatu i duzo osob nadal przybywa i mieszka razem w No i nie rejestruje konkubinatu.
A w przypadku osoby samotnie wychowujacej nie wazny jest prog dochodu aby w 2 kl sie rozliczyc( duzo osob mysli ,ze jak mieszkaja razem nie maja slubu ani zarejestrowanego konkubinatu, to nie musza tego zmieniac z 2 na 1 kl, ale gdy dojdzie ich wspolne dziecko ,wowczas urzad juz wie, ze sytuacja sie zmienila i sami cie ladnie poinformuja o zmianach), bo przyznana jest ona tak jakby wlasnie za to samotne wychowywanie, w konkubinacie ,c zy malzenstwie juz decyduje o tym rowniez wysokosc dochodu jednej z osob.- jak cos namieszalam to sory :mrgreen:

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 28  Następna